PEKING - PALÁCE

PEKING

Peking (Beijing , čti Pej-ťing) je v čínské historii nejdéle hlavním městem země a s aglomerací má dnes přes 17 miliónů obyvatel.

ZAKÁZANÉ MĚSTO

Zakázané město (XV-XVIII..st.) bylo vybudováno dynastií Ming (poslední čínskou národní dynastií 1368 - 1644) - jako od světa izolující císařské sídlo. Město je obehnáno zdí a vodním příkopem (š.50m). Celý areál má rozlohu 960 metrů na délku a 760 metrů na šířku. Vedle impozantních budov postavených na severo-jižní ose obdélníkového komplexu, oddělených širokými nádvořími, jej tvoří i množství menších budov a uliček. Každému detailu byla věnována úzkostlivá pozornost. V exteriéru mnoho bronzových i mramorových plastik symbolického významu (lev – ochránce „syna nebes“, želva symbol dlouhověkosti atp.), červené zdi symbolizují štěstí a zlaté střechy jsou barvou císaře.

Ze severu se vstupuje Branou nebeského míru (s obrazem Maa), následuje Brána poctivosti a z paláce se vychází Jižní branou. Prvním nádvořím protéká „Řeka zlaté vody“ s pěti mramorovými mosty. Nejimpozantnější budovou je Palác nejvyšší harmonie (1627), který postaven na jednoduchém půdorysu typickém pro mingské stavby (v.28 m, d.52 m, š.30 m), má dvojitou přečnívající střechu se zlatožlutými taškami a stojí na mramorové terase.. Vnitřní prostor je rozčleněn dřevěnými sloupy a v jeho středu stojí hlubokou řezbou v laku zdobený trůn z čchingského období. Zde se odehrávaly každoroční masové audience, byly přijímáni vyslanci a konaly se oslavy. Následuje Palác dokonalé harmonie, kde císař osobně zkoušel kandidáty na nejvyšší úřady. Třetí v stavba v rezidenčního charakteru je Palác zachování harmonie, který sloužil k opulentním oslavám po úspěšném složení zkoušek a při přidělení významných míst ve státní administrativě.

Palác Nebeské čistoty se Síní vzájemného prospěchu je jedním ze soukromých sídel císaře dyn. Ming s nejluxusnějším vybavením. Dalšími stavbami soukromého areálu je Palác sjednocení a Palác pozemského klidu - který obývaly císařovny dyn.Ming.

Po levé straně je Palác duchovní potravy, ve kterém byl vzděláván mladý následník trůnu a šest Západních paláců s rezidencemi konkubín a ovdovělých císařoven. Po pravé straně je pak řada šesti Východních paláců, u kterých se nachází i Dračí zeď (vyžaduje se zvláštní vstupné). V areálu je i Palác zachování krásy, Palác klidu a dlouhého života, Palác odříkání, Chrám kultu předků aj. Celý komplex je dnes také již mnohokrát vykradeným muzeem. Severní brána za císařskou zahradou směřuje do parku Pej-chaj a na Uhelný vrch. Ze dřeva postavený komplex byl často ohrožován požáry (naposled v XVII.st). Do roku 1911 bylo Zakázané město veřejnosti nepřístupné.

Večery lákají v Pekingu do ulic s nejrůznější nabídkou jídel i zboží. Kdekoliv a kdykoliv lze v Číně levně nakoupit velkou nádobu s nudlemi a dalšími doplňky, do které stačí už jen nalít horkou vodu a vznikne chutná a výživná polévka. (Na „pekingskou kachnu“ si dejte zvláště pozor v brněnské Čínské restauraci – nám tam přinesli„šanghajskou kachnu“, ale účtovali ji dvojnásobně jako pekingskou…).

LETNÍ PALÁC

LETNÍ PALÁC (XVIII.st.) tvoří komplex staveb kolem jezera Kunming a na Kopci dlouhověkosti. Jsou rozděleny na tři části - administrativní, rezidenční a zábavní. U jezera se nachází Hala laskavosti a dlouhověkosti, palác Ctnostné harmonie aj. Nádvoří zdobí bronzové plastiky, které jsou symbolem humanity, dlouhověkosti atp. Zahradní architektura má v Číně již dvoutisíciletou tradici. Na ostrov s chrámem Dračího krále vede Most sedmnácti oblouků. Na východním břehu uměle vyhloubeného jezera Kunmin se táhne 728 metrů dlouhá kolonáda zdobená 8000 malbami v pozdně čingském stylu. Dominantou komplexu je Kopec dlouhověkosti s centrálním chrámem Budhovy vůně, po jehož stranách jsou vpravo budovy k ukládání knih a nalevo Bronzový pavilon (odlit z 207 tun bronzu). Na vrcholu kopce stojí Chrám oceánu moudrosti. Pod kopcem na druhé straně jsou císařovnou Cch-si (vládnoucí 1861-1908 a bránící modernizaci) vybudované napodobeniny jejích oblíbených uliček ve městě Su-čou. Celý komplex sloužil k odpočinku císařského dvora v parném letním období.