Modrá mešita neboli mešita Sultan Ahmed se nachází v centru Istanbulu. Je to největší mešitu ve městě a jako jediná (?) má šest minaretů (jinak má mešita jeden minaret, ty lepší mají dva). Byla postavena roku 1617 pro sultána Ahmeda I. Stěny v interiéru mešity jsou obloženy modrými fajánsovými dlaždicemi, kromě toho zaujmou červenobílé modlitební koberečky a barevně zasklená okna.
Hagia Sofia neboli Chrám Boží Moudrosti stojí nedaleko Modré mešity, nad zátokou Zlatý roh. Byla postavena na troskách křesťanských kostelů za vlády císaře Justiniána v roce 532. Původně šlo o křesťanskou baziliku, po dobytí Konstantinopole Osmany (1453) byla upravena na mešitu a byly k ní přistavěny čtyři minarety, opěrné zdi, mauzoleum. Roku 1934 byla Hagia Sofia na příkaz prvního prezidenta Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka přebudována na muzeum. Stavba je dnes po rekonstrukci a nese prvky výzdoby z obou svých období.
Palác Topkapi, opevněný palácový komplex, byl sultánovou rezidencí a centrem vlády Osmanské říše od roku 1465. Byl obehnán vysokou zdí, která palác chránila před útoky z pevniny i z moře. Palác byl rozdělen na celkem čtyři nádvoří. Na prvním nádvoří sídlily jednotky janičářů, mincovna a zbrojnice. Samotný vnitřní palác začíná až na druhém nádvoří. Na druhém nádvoří se konaly ceremoniály při přijímání cizích vyslanců. Na pravé straně nádvoří se nacházejí kuchyně, kde se vařilo pro obyvatele paláce (několik tisíc lidí). Na levé straně nádvoří je místnost, kde zasedala říšská rada. V místnosti je vidět zamřížované okno, odkud mohl sultán nepozorovaně sledovat jednání. Hned vedle zasedací místnosti je vstup do harému. Harém byl samostatnou a ústřední části paláce, byl řízen podle přísných pravidel. Třetí nádvoří je uzavřeným jádrem paláce. Najdeme zde mj. vladařský altána a palácovou školu (dnes je zde proslulá klenotnice). V klenotnici jsou zde vystaveny poklady nashromážděné sultány za několik staletí (zdobená Topkapská dýka, svícny z ryzího zlata osázené diamanty nebo zlacený zdobený trůn...) Na čtvrtém nádvoří je terasovitá zahrada, malá mešita a několik pavilonů.
V některých dobách v paláci žilo až 5 tisíc lidí. Sídlem vládce byl až do roku 1856, kdy se sultán přestěhoval do nově postaveného paláce Dolmabahce na břehu Bosporu. Topkapi dnes slouží jako muzeum.
Velký bazar je obrovský trh pod jednou střechou, jeden krámek vedle druhého (z toho asi polovina jsou zlatníci).
Bospor je mořská úžina oddělující Černé a Marmarské moře a také Asii a Evropu. Je dlouhá 29 kilometrů a široká necelé 4 kilometry. Istanbul se rozkládá na obou březích. Evropská a asijská část jsou spojeny dvěma mosty pro silniční dopravu (z let 1973 a 1988), buduje se tunel.